Východočeské město Litomyšl vzniklo ve 13. století na místě dřívější opevněné osady na Trstenické stezce, která byla důležitou obchodní cestou spojující Čechy a Moravu. Dominantou Litomyšle je velkolepý renesanční zámek, který pochází z let 1568 – 1581. Budovy zámeckého areálu jsou výjimečné nejen pro svoji architektonickou vytříbenost, ale také proto, že je do nich vetkána hudební historie – narodil se zde český národní skladatel Bedřich Smetana. Na podlouhlém náměstí, které je jedním z největších v České republice, stojí městská radnice v gotickém stylu a řada renesančních a barokních domů, z nichž mnohé mají podloubí a v přízemí klenuté stropy. Jedním z nejvýznamnějších domů je díky své zajímavé fasádě dům U Rytířů.
V minulosti bylo také město významným náboženským centrem. Byla to právě Litomyšl, kde bylo v roce 1344 založeno druhé biskupství v Čechách.
Kulturní tradice města značně přesahují hranice regionu i země. Nádherné interiéry zámku, zejména barokní zámecké divadlo, piaristický chrám a Smetanův dům, nabízejí bohatý program koncertů a divadelních představení, takže obohacují život města po celý rok.
Zájmu veřejnosti se Litomyšli také dostalo v souvislosti s politikou. V roce 1994 se na zámku konalo setkání sedmi středoevropských prezidentů a v roce 1995 navštívil město španělský královský pár. Zámecký komplex byl v roce 1999 zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Litomyšl získala ocenění jako „Historické město roku 2000“.
Smyčcové mezinárodní kurzy v Litomyšli založil v roce 1996 profesor Milan Vítek ve spolupráci s Annou Rychnovskou a Radomilem Kašparem, kteří si velmi přáli přiřadit se s touto kulturní akcí k již slavnému festivalu Smetanova Litomyšl založeném v roce 1949, který se každoročně koná právě před smyčcovými kurzy.
Velmi rychle se ukázalo, že je Litomyšl pro smyčcové kurzy skvělým místem, protože nabízí prvotřídní zázemí a nesčetné možnosti ke koncertování a rekreaci studentů v prostředí malého historického města. Uměleckým ředitelem kurzů se stal profesor Vítek, zatímco funkci výkonného ředitele zastává Radomil Kašpar. Mistrovské kurzy se mohly realizovat díky finanční podpoře dánské nadace Augustinus Fonden a později s další podporou společnosti jednoho z předních světových výrobců strun, Larsen Strings (www.larsenstrings.com), stejně jako významných dánských nadací Beckett-Fonden a Jacob Gades Legat.
Během prvních 12 ročníků litomyšlských mistrovských kurzů (původně se nazývaly Mezinárodní houslové kurzy Litomyšl) probíhaly mistrovské lekce pro 12 pokročilých studentů hry na housle. Ti se měli možnost intenzivně věnovat nastudování nového koncertního repertoáru a následně jej představit na řadě koncertů pro veřejnost. Díky tomu, že měly kurzy takový úspěch, došlo ve třináctém ročníku k jejich rozšíření, kdy bylo do kurzů přijato 6 studentů violy a 6 studentů violoncella. Přibyli také tři noví vyučující, kteří vyučovali hru na housle, violu a violoncello. To umožnilo, že mohli všichni účastníci hrát ve smyčcových kvartetech a zároveň se s ostatními instrumentalisty z jiných zemí vzájemně ovlivňovat, což byl jeden z hlavních cílů profesora Vítka, když mistrovské kurzy zakládal. Sám profesor Vítek říká: „Jako mladý houslista v komunistickém Československu jsem se svými spolužáky neměl téměř žádnou možnost cestovat, takže interakce s hráči na smyčcové nástroje a s učiteli z jiných zemí nebyla možná. Kdykoli se jeden ze spolužáků vrátil ze soutěže nebo z koncertu v zahraničí, hned jsme ho nedočkavě „vyslýchali“, jak se různé skladby v jiných zemích hrají nebo jaké jsou nejnovější trendy ve hře na smyčcové nástroje. Tato zkušenost mě přesvědčila, že je velmi důležité vytvářet prostředí, kde se mohou studenti z celého světa setkávat při intenzivním studiu u vynikajících mezinárodních učitelů, kde mohou navázat přátelství a vyměňovat si vzájemně poznatky.“
Za dobu svého trvání hostily kurzy studenty z celého světa včetně Austrálie, Kanady, Číny, České republiky, Dánska, Finska, Německa, Islandu, Itálie, Japonska, Koreji, Mexika, Španělska, Švédska a Spojených států.