Historie a mapa Litomyšle

situace-litomyslVýchodočeské město Litomyšl vzniklo ve 13. století na místě dřívější opevněné osady na Trstenické stezce, která byla důležitou obchodní cestou spojující Čechy a Moravu. Dominantou Litomyšle je velkolepý renesanční zámek, který pochází z let 1568 – 1581. Budovy zámeckého areálu jsou výjimečné nejen pro svoji architektonickou vytříbenost, ale také proto, že je do nich vetkána hudební historie – narodil se zde český národní skladatel Bedřich Smetana. Na podlouhlém náměstí, které je jedním z největších v České republice, stojí městská radnice v gotickém stylu a řada renesančních a barokních domů, z nichž mnohé mají podloubí a v přízemí klenuté stropy. Jedním z nejvýznamnějších domů je díky své zajímavé fasádě dům U Rytířů.

V minulosti bylo také město významným náboženským centrem. Byla to právě Litomyšl, kde bylo v roce 1344 založeno druhé biskupství v Čechách.

 

Kulturní tradice města značně přesahují hranice regionu i země. Nádherné interiéry zámku, zejména barokní zámecké divadlo, piaristický chrám a Smetanův dům, nabízejí bohatý program koncertů a divadelních představení, takže obohacují život města po celý rok.

 

Zájmu veřejnosti se Litomyšli také dostalo v souvislosti s politikou. V roce 1994 se na zámku konalo setkání sedmi středoevropských prezidentů a v roce 1995 navštívil město španělský královský pár. Zámecký komplex byl v roce 1999 zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Litomyšl získala ocenění jako „Historické město roku 2000“.